Niebieskie światło na wieży ratusza w hołdzie Światowemu Dniu Nadciśnienia Płucnego
Wieża ratusza w naszym mieście rozbłyśnie niebieskim światłem, by zwrócić uwagę na rzadką chorobę
  1. 5 maja wieża ratusza zostanie podświetlona na niebiesko w ramach Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego.
  2. Nadciśnienie płucne to śmiertelna choroba, która rocznie diagnozowana jest u ponad stu osób w Polsce.
  3. Choroba ta może dotknąć każdego, zarówno dzieci, jak i dorosłych, i bez odpowiedniego leczenia może być śmiertelna.
  4. Prezydent Piotr Grzymowicz z entuzjazmem odpowiedział na prośbę Małgorzaty Piekarskiej, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, o dołączenie do akcji.

Małgorzata Piekarska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, apeluje o wsparcie w zwiększeniu świadomości na temat nadciśnienia płucnego. „Zwracam się z ogromną prośbą o przyłączenie się do naszej akcji w maju "Miasta na niebiesko", z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego” – napisała do prezydenta naszego miasta.

Nadciśnienie płucne jest chorobą, która nie wybiera - może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Ta rzadka choroba, charakteryzująca się zwiększeniem ciśnienia krwi w krążeniu płucnym, często jest mylona z innymi schorzeniami, takimi jak astma czy POChP. Objawy, które mogą zwiastować nadciśnienie płucne, to m.in. szybsze męczenie się, kołatania serca, ból w klatce piersiowej czy duszności. W przypadku wystąpienia takich symptomów, zalecana jest konsultacja z lekarzem, który może skierować pacjenta do specjalisty - kardiologa.

Choroba ta znacząco ogranicza codzienne funkcjonowanie, utrudniając wykonanie nawet prostych czynności, jak wchodzenie po schodach czy ubieranie się. W zaawansowanym stadium, codzienna toaleta czy krótki spacer mogą stać się niemożliwe do samodzielnego wykonania.

Symboliczne podświetlenie wieży ratusza na niebiesko ma na celu przypomnienie o tych, którzy zmagają się z tą chorobą na co dzień oraz o potrzebie edukacji i wsparcia dla osób cierpiących oraz ich rodzin. Niebieski kolor, kojarzony z sinymi ustami osób chorych, ma być przypomnieniem o ich walce i potrzebach. W Polsce na nadciśnienie płucne cierpi obecnie około 1700 osób.


Według informacji z: UM Olsztyn